Відтепер книга про Мацьковичі у вільному доступі!

У 2015 році світ побачила книга «Село з Надсяння». Автори – нащадки депортованих з Надсяння українців: історик Мирослав Бардахівський та депутат Львівської міської ради Роман Грицевич. А сьогодні суспільно-культурне товариство Надсяння за згодою авторів надає вільний доступ до цього видання в мережі, щоб кожен мав змогу краще пізнати історію, традиції, культуру Надсянського населення, що у 1944 – 1947 роках було вигнане з рідної землі.

Файли книг можете знайти за посиланням http://bit.ly/2kQjMkC.Окрім цього у бібліотеці товариства є друкована версія книги.

«Сподіваюсь, що на сторінках цього видання читачі знайдуть багато пізнавального матеріалу про наші втрачені землі. Про наших батьків і дідів, адже так важливо зберегти цю пам’ять і передати її далі, нашим дітям». – Роман Грицевич.

Поет Ігор Калинець на прес-конференції з нагоди виходу цієї книги наголосив, що останнім часом виходить дуже багато цінної літератури про втрачені терени Закерзоння. «Ця фантастична книга доповнює той ряд. І ця пропала Атлантида потроху починає випливати невеличкими острівцями. Це не тільки історія села, звичаїв, побуту українців, а й енциклопедія усього краю». – додає п.Ігор.

Мацьковичі - фрагмент обкладинки книги

Мацьковичі – фрагмент обкладинки книги

____________________________________________

Коротка історична довідка

Мацьковичі (польською Maćkowice) – надсянське село, розташоване за 9 кілометрів на північний захід від Перемишля в Польщі (зараз адміністративно належить до Підкарпатського воєводства, Перемишльського повіту, ґміни Журавиця).

До 1947 р. більшість населення Мацьковичів становили українці, греко-католики.  У 1939 р. тут налічувалось 1980 мешканців, з яких було 1620 українців-греко-католиків, 220 поляків (у тому числі 150 новоприбулих колоністів), 120 україномовних римо-католиків (латинників) та 20 євреїв (за даними книги В.Кубійовича “Етнічні групи північнозахідньої України(Галичини) на 1.1.1939”).

В результаті депортацій до УРСР 1944-45 років та операції «Вісла» 1947 року сьогодні переважну більшість населення Мацьковичів становлять поляки.

У селі є знищена історична Церква святого Симеона Греко-Католицької Церкви, а також старе українське парафіяльне кладовище, упорядковане в 2012 році зусиллями товариства «Маґурич».